Jak na výrobu meče?

Meč byl vždy králem zbraní. Nákres meče se správným názvoslovím jednotlivých částí je na obrázku vedle. Na dřevárnách slouží meč výhradně jako sečná zbraň, body jsou bohužel velmi nebezpečné a proto je v boji nepoužíváme.

Části meče

  • Rukojeť – část, za kterou meč držíme, měla by být tak vleká, aby se nám pohodlně držela.
  • Záštita – odděluje čepel od rukojeti a hlavně chrání ruce.
  • Čepel – část meče, bez které by meč nebyl mečem
  • Hlavice – část která vyvažuje celý meč tak aby se nepřevažoval dopředu, není podmínkou (pro naši akci). S mečem se tak lépe zachází a zároveň lépe vypadá.

 

Typy mečů

  • Obouruční – drží se oběma rukama
  • Jedenapůlruční – při určitých secích používáme druhou ruku
  • Jednoruční – používáme jednu ruku

Každý z těchto mečů má svou danou velikost, která se udává v cm a musí být dodržována. Nám však na velikost mečů nezáleží a proto si udělejte meč, který vám bude vyhovovat a s kterým se vám bude dobře zacházet J.

 

Proces výroby

Krok 1 – sehnání materiálu pro výrobu meče

Je spousta způsobu, jakými lze vyrobit dřevěný meč. Nespolehlivější jsou bezesporu větve (nebo prostě dřevo) stromu. Pro naše účely však zcela postačuje způsob nejjednodušší a tím je výroba z násady na smeták.

  1. První věc, kterou tedy pro výrobu meče musíme podniknout, je zakoupit násadu na smeták. Nejvhodnější je násada  o průměru zhruba 24 mm. Radši kupujte násadu delší vždy je lepší když vám kousek násady zbude, než když vám pak násada chybí a meč je krátký (navíc z delší násady lze udělat mečů více (pokud tedy hovoříme o mečích jednoročních)
  2. Další materiál , který je pro výrobu potřeba je mirelon. Jedná se o materiál, který se nasadí na čepel meče a posléze tlumí rány v boji. Mirelon se dá sehnat například v železářství. Při koupi mirelonu si doporučuje, vzít i násadu na smeták, abyste tak měli jistotu, že mirelon pude krásně na tuto násadu pasovat a nebude ani příliš velký a ani příliš malý, ale prostě tak akorát
  3. K výrobu bude rovněž potřeba lepící pásky. Kupujeme lepící pásku jednostrannou (tj. s lepící plochou pouze na jedné straně.
  4. Materiál na záštitu – tato část meče je nejproblémovější a vrátíme se k ní později.

Krok 2 – samotná výroba meče

  1. Nyní si násadu na smeták uřežeme na určitou námi zvolenou délku.
  2. Je dobré si poznačit tužkou, kam až bude sahat naše čepel, abychom věděli kam až máme nasadit mirelon.
  3. Nyní bychom, měli vytvořit záštitu – jak už zde bylo napsáno, záštita chrání naše ruce. Uvedeme zde jeden ze způsobů jak si ji vyrobit. Fantazii se však meze nekladou a my se jen těšíme na nové nápady.
  4. Dva dřevěné hranolky sbroušené, aby přesně pasovaly k sobě i na čepel (bez mezery, ta je na obrázku jen pro názornost). Hranolky slepte k sobě i na čepel (použijte herkules či jiné disperzní lepidlo na dřevo) a ještě navzájem sešroubujte (matky a hlavice šroubů zakryjte nebo lépe zapusťte). Pokud nesedí čepel na záštitu přesně, pomozte si malými klínky.
  5. Jakmile je záštita hotová nasadíme na čepel mirelon a oblepíme ho řádně kobercovou, tak aby držela nesjížděla z čepele. Rukojeť si můžeme rovněž upravit podle svého gusta.
  6. Jak už bylo napsáno víš nepovinnou části je hlavice. Je spoustu způsobu jak hlavici zhotovit. Záleží jen na vás.

Přejeme mnoho úspěchů při výrobě a věříme že finální produkt nebude mít daleko do:

Komentáře nejsou povoleny.